Fill 4Fill 1Fill 1Combined ShapeGroupGroup 9codicon:mailcodicon:locationcodicon:call-incoming

İncir

Faydaları :  Vücudun farklı sistemlerinden geçişini kolaylaştıran ve LDL kolesterol moleküllerinin emilmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olan çözünür lif olan pektin de dahil olmak üzere iyi oranda lif içerdiği için kandaki kolesterolü düşürür.

Kuru Dut

Faydaları :  Kuru dut, dutun içindeki su miktarı düşürülerek kurutulmuş halidir ve taze dutla içerik bakımından benzerdir. Kurutulduğunda su oranının düşmesi ve böylece uzun süre saklanabilmesi büyük bir avantajdır. Kuru dutu uzun zaman muhafaza edebilir, kış aylarında bile rahatlıkla tüketebilirsiniz.


Fındık

Faydaları : Kalp sağlığını destekleyen fındıkta birçok vitamin ve mineral vardır. Büyük bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, LDL kolesterolü (“kötü” tür) azaltmaya ve HDL kolesterolü (“iyi” tür) arttırmaya yardımcı olan çok miktarda tekli doymamış yağ asitleri içerirler.


Kayısı Çekirdeği

Faydaları :  Kanserle mücadele konusunda B17, diğer bir ismi ile laetril içeriğine sahiptir, özellikle B17 içermesi ile kanserli hücrelerin oluşumuna ve çoğalmasına engel teşkil eder. 

Antep Fıstığı

Faydaları : Antep fıstığının damarları genişletme özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde, kanın vücutta kolay akışını sağlar. Kolesterol seviyelerini dengede tutar. Kalp sağlığını koruyucu görev gören Antep fıstığı, vücudun kilo alış hızını düşürücü olabilir.