Fill 4Fill 1Fill 1Combined ShapeGroupGroup 9codicon:mailcodicon:locationcodicon:call-incoming

Bir aile şirketi olan Baktar tecrübeli kadrosu ile geleneksel ürünleri modern teknoloji ile buluşturarak dünyada her bireyin güvenilir gıda tüketmesini sağlamak için kendi üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmektedir.

Dünya kuru kayısı piyasasının % 80-90'lık kısmında hak sahibi olan ve nerdeyse dünyadaki kuru kayısı üretimini tekelinde bulunduran ülkemizden hemen hemen her kıta ve 30 farklı ülkeye yaptığımız ihracatımız ile her geçen gün kapasitemizi ve satış ağımızı geliştirmekteyiz.

Malatya merkezli 12000 m2 alana kurulu;  4000 m2 işletme alanı, 1000m2 soğuk hava depoları ve 100 hektarlık üretim alanları ile Kuru Kayısı; 4000 ton/yıl , Taze Kayısı; 2500 ton/yıl  üretim, işletme, paketleme ve satış kapasitesi ile çalışmaktadır.

Malatya şekerpare taze kayısısın da sektör lideri olarak çalışan firmamız; 200-500 gr arasında permium kalitede paketlenmiş ürünleri avrupanın en seçkin perakende zincirlerinde tüketicilerle buluşturmaktadır.
Firmamız kendi üretiminde olduğu taze ve kuru kayısının yanın sıra; incir, fındık, kuru üzüm, kuru dut gibi ürünlerde de faaliyet göstermektedir.

Vizyon

Güvenilir gıdanın her geçen gün daha önemli olduğu dünyamızda, ürünlerimizin ulaştığı her bireyin güvenilir gıda tüketmesini sağlamak, kaliteden ve sağlıklı ürünlerimizden ödün vermeden markamızı her geçen gün daha yukarılara taşımak için her türlü yeniliğe ve işbirliğine açık şekilde hareket etmektir.

Misyon

Dünya kayısı üretiminin % 85- 90’lık kısmını tek başına karşılayan ülkemizden geçmişten günümüze kadar taşınmış lezzetimizi, geleneksel üretim şekillerini bozmadan, doğal yöntemleri teknoloji ile buluşturarak üretmek; ulusal ve uluslararası platformda her geçen gün kalitemizi, ürünümüzü ve markamızı tanıtmaktır.